ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто подобро слушаме кога го тренираме слухот?

Зошто подобро слушаме кога го тренираме слухот?

Слухот почнуваме да го тренираме додека сме во мајчината утроба и речиси по третиот месец од кога ќе се формира плодот и кога сме како фетус започнуваме да ги слушаме звуковите на нашата мајка.

Уште кога ќе го изговориме првиот збор, за приближно една година, внимателно ги слушаме оние кои зборуваат околу нас и почнуваме да го учиме јазикот. Тој тренинг можеме да го продолжиме целиот живот но и како многу други вештини поефикасен е во текот на деството бидејќи тогаш мозокот има поголема способност за прилагодување и учење.

Музичарите природно ги тренираат своите уши за да слушнат подобро, на пример, оние кои свират во група мораат да научат да го издвојуваат звукот на поединечниот инструмент во однос на звукот на остатокот од бендот.

Овој процес на обука трае многу години, а доколку се работи со деца може да се забележи подобрување на вербалната мемомрија, читање и способност да останат фокусирани на задачите.

Клучната задача на слушање е да го издвоиме и да го препознаеме говорот во бучава. Така да препознавањето на оној што зборува пример, во бучен ресторан би било одлична вежба. Се повеќе докази постојат дека музичарите со извежбано чуство за слух можат да го препознаат говорот од разни други звуци.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!