ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто се јавува љубомора и како да се носите со неа?

Зошто се јавува љубомора и како да се носите со неа?

Човекот претставува социјално и емотивно битие и личноста не може да преживее без нечија грижа. Љубомора е сложена и специфична емоција. Таа најчесто претставува анскиозност, страв, бес и тага и сето тоа истовремено.

Љубомора понекогаш е сосема оправдана и затоа постојат причини. Тогаш вреди да се размисли за иднината на таквата врска. Љубомората е слична на зависноста само што зависноста повеќе се однесува на материјалните вредности, личните квалитети, таленти и постигнувања, а љубомората се однесува на внимание, љубов, грижа од други луѓе.

Кога сме љубоморни на саканата личност ние буквално завидуваме на некој друг односно на некој за кого ни изгледа дека нашата сакана особа дава повеќе внимание, топлина и љубов.

Можеби оваа блиска личност не е само романтичен партнер, можеби ни е и роднина, пријател или пак родител. Ако зборуваме за љубомора, а не за нејзината патолошка манифестација тогаш тоа е онаа чуство кое е создадено за да не заштити со цел да ја избегнеме ситуацијата во која ќе доживееме болка од напуштање.

Човекот претставува социјално и емотивно битие и личноста не може да преживее сама без никого. Во тој случај љубомора е логична реакција на потенцијалната закана дека грижата од саканата личност ќе ја снема, а сите механизми и реакции во човековото тело се насочени на задржување на таа личност. Тој факт е дека љубомората понекогаш ги поминува разумните граници.

Постои неуротична и здрава љубомора. Првата е несразмерна опасност која е диктирана со константен страв од губиток на личноста или нејзината љубов поради што било кој други интерес кој може таа личност да ја има, претставува опасност. Вториот вид на љубомора може да биде соодветен одговор на опасност од губење на нечија љубов.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!