ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто се случува мачките да гледаат во празни sидови?

Зошто се случува мачките да гледаат во празни sидови?

Мачките можат да имаат цела низа чудни навики.

Тие можат да ги срушат работите додека шетаат, да дремат на многу необични места или едноставно да изгледаат досадно и без никаква смисла во празен ѕид.

Што е тоа што толку ја фасцинира вашата мачка за празниот ѕид?

Ако некогаш сте си го поставиле ова прашање, денес ви нудиме можност да го најдете вашиот одговор. Постојат голем број причини што ги тераат мачките да гледаат на празен ѕид. Повеќето причини се поврзани со фактот дека мачката е многу љубопитна по природа и дека е предатор во својата душа во потрага по плен.

Дали тие можат да видат нешто што ние не го гледаме?

Видот на мачката е многу софистициран и за разлика од луѓето, тие можат да видат неверојатно добро при многу слаба светлина. Иако не разликуваат толку бои како нас, тие забележуваат најмало движење во вселената. Нивното пошироко видно поле е „виновникот“ за тоа.

Кога мислите дека вашата мачка гледа во празен ѕид, многу лесно може да се види дека на неа гледа мала бубачка или сенка што ние не ја забележуваме. Покрај тоа, мачките имаат фантастична меморија. Тоа е посебен вид меморија што им овозможува на мачките да се сетат на некои настани и искуства. Ова значи дека вашата мачка многу лесно може да се сети на моментот на одраз на Сонцето на ѕидот, што го видела претходно, и да се прашува каде е сега.

Дали тие можат да слушнат нешто што ние не го слушаме?

Покрај глетката на мачките, тие имаат и неверојатен слух. Тие имаат многу поширок опсег на фреквенција од повеќето цицачи, вклучувајќи ги и кучињата. Така, вашата мачка може да слуша работи што вие не ги слушате. Во ѕидовите често има цевки низ кои тече вода, или обичен проток на воздух може да произведе енигматичен звук што го привлекува вниманието на мачката. Исто така, ако има пукнатини во ѕидот, многу е веројатно дека мачката е свесна за присуството на глушец во ѕидот. Ако живеете во стан, многу е веројатно дека вашата мачка ќе ги слушне вашите соседи иако тие се релативно нечујни за вас.

Кога треба да се грижиме?

Во некои ситуации, набудувањето на ѕидовите од мачка може да биде поврзано со медицински проблем. Постарите мачки можат да развијат таканаречена когнитивна дисфункција на мачки или деменција кај мачки. Тоа не се разликува многу од деменцијата кај луѓето. Таквите мачки обично гледаат празно ноќе, гласно мјаукаат и изгледаат доста збунети.

Ако мачката не само што зјапа во празните sидови, таа агресивно ќе ја нападне опашката и е премногу чувствителна на допир, многу е веројатно дека има проблем со хиперстезија на мачки. Оваа болест е неодамна препознаена и се уште не е јасно зошто се појавува. Овие мачки многу лесно преминуваат од агресивни во транс, додека зјапаат во идовите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!