ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто сексуалната интимност е најважна работа во бракот?

Зошто сексуалната интимност е најважна работа во бракот?

Темата за која најмногу се зборува кога се во прашање браковите и врските е сексуалната интимност.

Тоа е нешто што го споделувате само со саканата личност, и со никој друг. Тоа ви дава физичка и емоционална врска со вашиот партнер, а всушност ве прави да не сте само цимери кои живеат под ист покрив. Некои парови имаат исклучително силна физичка поврзаност и се способни да водат љубов под какви било околности. Од друга страна, ако има проблем во бракот, тоа е недостатокот на сексуална интимност.

Со текот на времето, зачестеноста на водење љубов се намалува и тоа на крајот ја уништува целта на бракот. Постојат многу причини кои водат до тоа, а некои од главните се:

  • недостаток на нови работи
  • прекумерна работа
  • обврски околу децата
  • слаба самодоверба поради стареење или зголемување на телесната тежина
  • тешкотии во комуникацијата
  • депресија и други болести

Брак без секс

Иако многу парови на почетокот веруваат дека можат да живеат заедно без секс, недостатокот на интимност, романса и секако секс е она што води до брак. Ако се пронајдовте во оваа приказна, тоа значи дека доживувате пад на квалитетот и зачестеноста на сексуалните односи со партнерот или можеби целосно сте престанале да бидете интимни со него. Разбирливо е дека сте незадоволни од тоа, а навистина е тешко да сакате секс ако чувствувате дека сте емотивно одвоени од некого. Спротивно на тоа, тешко е да се биде емотивно поврзан со некој без физичка интимност.

Тоа е застрашувачки циклус – колку помалку се чувствувате среќни, толку помалку сакате да имате секс и колку сте помалку сексуално интимни, толку помалку сте емотивно врзани. Сепак, колку и да ви изгледа невозможно во моментов, единствено решение за овој проблем е враќањето на страста и интимноста во врската. Невозможно е да се има здрава врска без секс, бидејќи тоа е „лепакот“ што ги поврзува двете половини.

Не е невообичаено една личност во пар да има поголема желба за секс од другата, и тоа е во ред. Може да има безброј причини за ова, но можно е да се зборува за сето тоа. Тестостеронот е главниот виновник за сексуалната желба кај мажите, но се менува и неговото ниво, па има осцилации во однос на интересот за секс. Општо земено, мажите имаат поголема желба за секс од жените, но не ретко се случува и спротивното.

Разлики меѓу мажите и жените

Разликите во размислувањето се тие што доведуваат до разлики во желбата за секс. На жените обично им е потребна емотивна врска пред да се заинтересираат за секс. Ним им треба сопруг кој е грижлив и мил. Ако е подалеку од неа, последното нешто што жената ќе го посака е да води љубов со него. Ако мажот се пожали дека сака повеќе секс, таа ќе се чувствува загрозено и секоја трошка страст ќе исчезне.

Од друга страна, на мажите не им треба толку многу емотивна врска бидејќи имаат многу повеќе тестостерон. Почесто размислуваат за секс и се поподготвени за тоа. Мажите се тие кои иницираат секс во бракот, а колку повеќе сексуални односи има парот, толку мажот е подобар кон сопругата и кон нивниот брак, бидејќи тогаш мисли дека работите одат во добра насока. Чувството за самопочит кај мажот е поврзано со „добрата услуга“, која го вклучува и сексуалното задоволство на жената. Често мажите едноставно не можат да разберат зошто нивните сопруги не размислуваат за секс и не го сакаат тоа толку многу како тие.

Всушност, тоа е едноставно – ако сте дури и малку заинтересирани за секс, одвлечете ја вашата сакана во кревет. После тоа ќе следи интимната врска која ја барате со брачниот другар и повеќе ќе бидете заинтересирани двајцата да ги решавате проблемите кои постојат меѓу вас.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!