ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто треба да вежбате надвор дури и кога е зима

Секојдневната физичка активност е од голема важност дури и кога е ладно надвор кога треба да признаеме дека е многу тешко да се најде мотив да излеземе од дома, а камоли да трчаме или брзо одење. Ние ви донесуваме повеќе од добри причини зошто треба да вежбате надвор дури и во зима.

Најлесно е да најдете изговор, вистинскиот предизвик е да останете мотивирани и редовно да озборувате дури и кога надвор е минус. Сигурни сме дека причините зошто треба да вежбате ќе ви олеснат да пронајдете мотивација.

Вежбањето во зима е поефикасно

Ако трчате, пешачите или возите велосипед кога е ладно надвор, треба да вложите посебен напор да се загреете и со тоа да потрошите многу повеќе калории отколку кога трчате во потопли услови. Обавезно носете неколку слоја лесна облека што ќе ве стопли, но не и товар.

Помага при депресија во зима

Научно е докажано дека ако поминувате повеќе време надвор, помала е веројатноста да добиете зимска депресија и да бидете подобро расположени. Особено се препорачува за оние кои се склони кон депресивни состојби и кои претходно страдале од сезонски депресии.

deca na sneg

Веднаш штом ќе се појави зимското сонце, излезете веднаш заедно со децата за дневна доза на витамин Д, но и за покачување на нивото на серотонин.

Заштитува од настинка и грип

Настинката и грипот сигурно ќе ве фатат порано ако поминете премногу време во затворено наместо надвор. Поминете повеќе време на свеж зимски воздух со деца од две важни причини:

Првата е дека времето поминато надвор во текот на зимата го намалува ризикот од настинка и грип, а второто е дека е научно докажано дека физичката активност во зима го зајакнува имунитетот.

Повеќе енергија, подобар сон

Сивото и студено зимско време исто така можат да влијаат на квалитетот на сонот, а редовното вежбање сигурно ќе ви помогне во тоа. Исто така, вежбањето ќе ви обезбеди вишок енергија што ќе ви помогне да ги поминете мрачните денови на работа.

Доколку немате време за вежбање, прошетајте надвор на пауза за ручек, наместо да останете во канцеларија или да одите во блиската кафе-продавница.

vezbi na sneg

Ја подобрува меморијата и концентрацијата

Одење на студ го ублажува стресот и секако го подобрува расположението. Најновите истражувања откриле дека одењето во зима има скоро ист ефект како и медитацијата и со тоа ја подобрува меморијата и концентрацијата. Затоа е многу важно да се шета со деца на училишна возраст.

Ја подобрува рамнотежата и ги зајакнува мускулите

Кога вежбате надвор во текот на зимата, може да наидете на разни пречки што ќе влијаат на вашата рамнотежа и ќе го зголемат интензитетот на вежбањето. Постојат лизгави патеки, дупки во снегот … За деца, одлична зимска вежба може да биде снежни топки, санкање и искачување по снежните падини.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!