ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто треба да запалите малку темјан во домот?

Зошто треба да запалите малку темјан во домот?

Мирисот на мир, молитва и духовност се трите причини за да се запали малку темјан во куќата.

Темјанот се прави од дрво наречено Burseraceae кое најмногу расте во Индија, Саудиска Арабија и во Етиопија. Се користи со векови во гранули за изгореници, поради црковните служби, а многумина го користат и како есенцијално масло.

Веднаш штом ќе ја почувствувате аромата на темјанот, можете да сфатите колку  навистина е посебен и колку е релаксирачки за умот и за телото.

Откривме 3 одлични ефекти од темјанот.

Тој опушта и му носи мир на умот

Се верува дека темјанот го чисти домот од негативна енергија, а кога ќе го почувствувате неговиот мирис, првата асоцијација ќе биде мирот. Согорувањето на темјанот дома помага во борбата против симптомите на стрес и на анксиозност, предизвикува чувство на смиреност и ја подобрува свеста.

Има антисептички својства

Се смета дека темјанот има добар ефект врз вирусите и бактериите, па затоа, често се користи дома како форма на превенција и чистење на местото од некои неповолни микроорганизми. Се смета дека има и антиинфламаторни својства, но и благотворно и смирувачко дејство на респираторниот тракт.

Меморија и подобрена свест

Чадот и мирисот на темјан можат да ве поттикнат да се фокусирате на она што го правите. Во средниот век, ерменскиот лекар Амирдовлат од Амасија напишал: „Темјанот, со својата топла и сува природа, го зајакнува умот и го лекува заборавот.“ Кога ви е важно да се концентрирате, запалете малку смола, темјан или употребете го благотворното дејство на етеричното масло.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!