ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто зајче е симбол на Велигден? Интересна приказна

Зошто зајче е симбол на Велигден? Интересна приказна.

Како што се приближува Велигден, зајаците се повеќе можеме да забележиме низ продавниците, но и како украси во куќите. Зошто зајчето е симбол?

Велигденското зајче за прв пат било споменато во 1682 година во германските приказни. Велигденското зајче многумина го поврзуваат со народни ритуали, односно пагански обичаи.

Што вели легендата?

Легендата вели дека зајакот бил симбол на Еостра – паганската германска божица на пролетта и плодноста. Зајаците можат да создадат неколку легли годишно за време на нивната младост. Нелогично е да се поврзете, на прв поглед, бидејќи зајакот не носи јајца, па врската со велигденските јајца е нелогична. Се верува дека овој пагански симбол на пролетта и плодноста најверојатно се споил со христијанските традиции во Германија во 17 век. Потоа, христијанскиот празник Велигден, се покри со пагански традиции кои славеа преродба и плодност.

Велигденското зајаче и велигденските јајца потекнуваат како пагански симболи на пролетта и преродбата.

Според легендата, Еостра спасила птица која умирала од студ претворајќи ја во зајак за да ја заштити од студ. Еостре нуди и сместување во замокот на сиромашниот зајак, а зајакот секоја година им давал јајца на божицата, како и на децата ширум светот, од благодарност.

Друга легенда вели дека велигденското јајце и зајакот се стари симболи на египетската божица Астрата, од каде потекнуваат Еостра и Остара, а имињата за Велигден се добиени од нивните имиња – западно, источно.

Зајчето  веќе долго време е симбол на плодноста, додека пролетта е симбол на повторното раѓање. Иако зајаците не носат јајца, врската со нив дојде скоро природно.

Со векови, овие антички симболи биле поврзани со христијанскиот празник Велигден, така што двете традиции се споиле.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!